Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.
Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.
Vzťahy a sex
Kto si dobrovoľne prizná, že pracuje viac, ako by mal? Zvyčajne majú workoholici tendenciu venovať nadmerný čas a energiu práci v snahe cítiť sa dôležitejší, kompetentnejší. Workoholizmus však ukrýva riziko straty rodiny, vzťahu, rozpad manželstva, neveru, ale aj stratu erekcie. Je nutné takto riskovať?
Možno sa nazdávate, že si nadbytočnou prácou zabezpečíte lepšiu finančnú situáciu alebo životný štandard. Vedzte však, že si takouto prácou niekedy môžete viac uškodiť ako polepšiť.
Ak si stále nie ste istí, či do danej skupiny patríte, zodpovedzte si nasledovné otázky:
Spánok sa skracuje zo zdravých 8 hodín na 6 a menej. Podľa štúdie Kalifornskej univerzity, ľudia, ktorí pracujú viac ako 50 hodín týždenne namiesto bežných 40 hodín, majú o 29% vyššiu pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku. To stačí na zvýšenie rizika srdcových ochorení a mozgovej príhody.
Príjem potravy sa často obmedzuje na stravu, ktorej konzumácia nezaberie “príliš veľa času”. V súvislosti so stravou a spánkom súčasne sa môže rozvinúť obezita. Prečo? Čím menej spánku, tým viac telo vytvára hormóny hladu. Aby mal človek energiu, potrebuje jesť viac. Preto ľudia, ktorí spia len päť hodín v noci, čelia oveľa vyššiemu riziku rozvoja obezity.
Príjem kofeínu v káve alebo ďalších nápojoch prekračuje zdravý limit 400 miligramov za deň.
Kvôli pracovnému vyťaženiu vznikajú psychologické problémy - úzkosť, depresia, vyčerpanie. Workoholizmu sa venuje aj štúdia z roku 2015 Katedry psychológie, Univerzita Greenville, Severná Karolína, USA. Autori dospeli k záveru, že workoholizmus je významným rizikovým faktorom pre choroby súvisiace so stresom.
Muž sa stretáva s poruchami erekcie čoraz častejšie, sexuálny život sa dostáva na vedľajšiu koľaj. Workoholici egoisticky očakávajú, že sa partnerka prispôsobí ich pracovnému tempu a agende. Uspokojí ich bezprostredné potreby, zmierni ich pracovné napätie. Neskôr však strácajú aj záujem o sexuálny život (na úkor práce). Ani partnerka nie je spokojná - predohra býva často krátka, dokonca nepríjemná. Veľké množstvo partnerských vzťahov s workoholikom stroskotá.
Rovnako ako iné závislosti, prekonanie závislosti na práci - workoholizmu, si vyžaduje viac ako len silu vôle.
Vytvoriť si pravidlá neznamená, že budete teraz horší alebo menej zodpovedný pracovník. Znamená to, že vďaka odpočinku, času na rodinu a intimite s partnerom získate viac energie, sily, harmónie vo svojom živote.